Blady strach padł na prosumentów: w marcu cena RCEm najniższa w historii

Cena RCEm za marzec wyniosła 509,72 zł/MWh. Biorąc pod uwagę to, że energię czynną kupujemy teraz za 858,54 zł/MWh tak niska cena sprzedaży może szokować. Tylko czy jest się czym przejmować? W marcu b.r moja instalacja wyprodukowała niewiele ponad 700 kWh. Do sieci oddałem 320 kWh. Za te 320 kilowatogodzin, do mojego depozytu prosumenckiego wpłynie kwota w wysokości 160 zł. To tak ogromne pieniądze, że nawet nie potrafię ich sobie wyobrazić …. Gdyby cena RCEm za marzec wynosiła 700 zł/MWh, wartość depozytu wzrosłaby o 224 zł. 64 zł różnicy – to naprawdę są kwoty, które w ostatecznym rozrachunku okażą się kompletnie bez znaczenia.

Inną sprawą jest, że produkcja w marcu b.r. w porównaniu do tego co było w poprzednim roku jest po prostu słaba ale to już osobny temat.

Na to jakie będzie końcowe rozliczenie w net-billingu, wpływają przede wszystkim ceny z tych miesięcy, w których oddajemy prądu najwięcej t.j. w maju, czerwcu, lipcu i wrześniu. Dobra cena uzyskana w choćby w jednym z tych miesięcy potrafi dać nadwyżką środków finansowych w depozycie na wiele miesięcy, o czym przekonali się ci wszyscy, co są na net-billingu od początku.

Może po prostu tak już jest, że w marcu ceny energii zawsze są niskie albo nawet najniższe w roku?

W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie trafiłem na portal NordPool. Nord Pool Market Data to firma związana z rynkiem energii elektrycznej w Europie Północnej, specjalizująca się w zbieraniu, przetwarzaniu i udostępnianiu danych rynkowych związanych z obrotem energią elektryczną.

NPMD dostarcza klientom informacje na temat cen energii elektrycznej, wolumenu obrotów, produkcji energii, zapotrzebowania, prognoz pogodowych i innych ważnych wskaźników dla rynków energii w Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Estonii, Łotwie, Litwie, Niemczech i Wielkiej Brytanii i wielu innych.

Poniżej zestawienie cen energii z podziałem na miesiące, w kilku przypadkowo wybranych krajach (Dania, Estonia, Litwa, Szwecja). Dla Polski i Niemiec nie udało mi się wygenerować takich ładnych wykresów. Wnioski pozostawiam Czytelnikom.

Dociekliwych odsyłam do źródła: nordpoolgroup.com

Andrzej Podrez

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.